آزمون تافل (TOEFL)
این آزمون که توسط سازمان ( ETS ) به صورت هفتگی در نهادهای مورد تایید این سازمان در سراسر جهان برگزار می‌شود، با هدف سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی در افراد به عنوان زبانی خارجی(Test of English as a Foreign Language)  ایجاد شد. آزمون تافل که تنها در قالب دانشگاهی  (Academic)ارائه می‌شود، به دو شکل اینترنتی(Ibt)  و کاغذی (Pbt) برگزار شده که شکل اینترنتی آن متداول‌تر است. بیش از 11 هزار دانشگاه و موسسات آموزشی در 150 کشور دنیا از جمله استرالیا، کانادا، نیوزلند، آمریکا، بریتانیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و آسیایی این آزمون را معتبر دانسته و برای اخذ پذیرش تحصیلی و مهاجرت تحصیلی در آن‌ها قابل ارائه است. شرکت‌کنندگان در آزمون تافل با پرسش‌های روبه‌رو می‌شوند که چهار مهارت نوشتاری، گفتاری، شنیداری و خواندن آن‌ها را پیرامون مسائل روزمره و دانشگاهی ارزیابی می‌کند. نمره کلی در آزمون تافل 120 امتیاز و حداکثر نمره در هر بخش 30 امتیاز و قیمت آن برای شرکت‌کنندگان ایرانی 245 دلار است. مدت زمان این آزمون پس از تغییرات سال 2019 به 3 ساعت تقلیل و ساختار کلی آن به شکل زیر سامان یافته است:

بخش زمان سوالات وظایف
خواندن Reading 54-72 دقیقه 30-40 پرسش مطالعه متن‌های داده شده و پاسخ به پرسش‌های مرتبط با متن که به ترتیب پاراگراف‌ها سامان یافته‌اند.
شنیداری Listening 41-57 دقیقه 28-39 پرسش گوش دادن به فایلی ضبط شده از گفتگوی افراد و یا آموزش استاد در کلاس درس و پاسخ به پرسش‌های مربوطه
استراحت 10 دقیقه 
گفتاری Speaking 17 دقیقه 4 پرسش یک پرسش متقل و عمومی به همراه سه پرسش ترکیبی (Integrated)
نوشتاری Writing 50 دقیقه 2 پرسش پرسش اول شامل گوش کردن به یک فایل صوتی، مطالعه یک متن کوتاه و نوشتن ترکیب آن دو
پرسش دوم به صورت مستقل و نوشتن درباره تجربه‌ای شخصی و یا دیدگاه مطرح شده در سوالآزمون آیلتس (( IELTS
آزمون آیلتس که مخفف سیستم سنجش بین‌المللی زبان انگلیسی (The International English Language Testing System) است، برخلاف سنت آمریکایی تافل، از بریتانیا سرچشمه گرفته و یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان به شمار می‌رود که در هر دو روش متداول مهاجرتی، کاری و تحصیلی، کاربرد دارد. این آزمون برای تمامی افرادی طراحی شده که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان و یا کشورهایی که از انگلیسی برای مکالمات و رویه‌های آموزشی یا اداری خود استفاده می‌کنند، به کار یا تحصیل مشغول شوند. نمره کلی آزمون آیلتس از طریق میانگین گیری چهار مهارت محاسبه می‌شود، بدین صورت که حداکثر نمره قابل کسب در هر مهارت 9 بوده و نمره کلی نیز از 9 محاسبه می‌شود. این آزمون به دو شکل عمومی (General)  و یا دانشگاهی (Academic)  ارائه شده که متقاضیان می‌توانند در دو قالب کامپیوتری(Computer-delivered IELTS )  و یا کاغذی (Paper-based IELTS)   آن شرکت کنند. مدت زمان این آزمون ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه بوده، همچنین هر چهار مهارت گفتاری، نوشتاری، شنیداری و خواندن در هر دو شکل سنجیده می‌شوند که ساختار کلی آن‌ها به این صورت است:

بخش زمان سوالات وظایف
شنیداری Listening 30 دقیقه 40 سوال گوش دادن به 4 فایل صوتی و پاسخ به سوالات مربوطه در انواع مختلف
خواندن Reading 60 دقیقه 40 سوال در شکل دانشگاهی: مطالعه 3 متن و پاسخ به سوالات مربوطه در انواع مختلف
در شکل عمومی: 3 بخش؛ بخش اول چندین متن کوتاه، بخش دوم مقایسه دو متن و بخش سوم یک متن بلند. شرکت‌کنندگان باید به انواع پرسش‌های مطرح شده پاسخ دهند.
*در شکل دانشگاه متن‌ها با اینکه از زبان تخصصی استفاده نمی‌کنند، بیشتر از ژورنال‌ها، کتاب‌ها و مجلات گرفته شده‌اند. اما در شکل عمومی در سه محتوای ضروری اجتماعی، شغلی و عمومی سامان یافته‌اند.
نوشتاری Writing 60 دقیقه 2 پرسش شکل دانشگاهی: پرسش اول توصیف نمودار و فرآیندها و بخش دوم نوشتن متنی مستقل در موضوعی عمومی
شکل عمومی: در پرسش اول از شرکت‌کنندگان درخواست می‌شود در صورت قرار گرفتن در موقعیتی خاص، برای دریافت اطلاعاتی بخصوص درخواست‌نامه بنویسند. و در بخش دوم نوشتن متنی مستقل در موضوعی عمومی.
گفتاری Speaking 11-14 دقیقه 3 بخش مصاحبه شفاهی به صورت مجزا از آزمون اصلی، در بخش اول صحبت از اطلاعات شخصی، در بخش دوم صحبت از موضوع داده شده و در بخش سوم صحبت درباره موضوعات بخش قبل اما این بار به صورت انتزاعی‌تر و عمیق‌ترTOEFL IELTS
0-31 0-4
32-34 4.5
35-45 5
46-59 5.5
60-78 6
79-93 6.5
94-101 7
102-109 7.5
110-114 8
115-117 8.5
118-120 9